Cik jāņem priekšā?

IMG_3749Kad runājam par lidojošiem mērķiem (to pašu var attiecināt arī uz jebkuru skrejošu mērķi), galvenais jautājums, kuru uzdod nepieredzējis šāvējs savam trenerim vai kolēģim, ir – Cik jāņem priekšā? Šis patiesībā ir jautājums, uz kuru ir praktiski neiespājami atbildēt. Iespējams, ka konkrēts šāvējs var pateikt, cik liels, šaujot uz attiecīgo mērķi, ir bijis apsteigums. Šo lielumu ietekmē ļoti dažādi aspekti, un viens šāvējs, šaujot divas reizes uz vienu un to pašu mērķi, katru reizi to var sašaut savādāk ar dažādu apsteigumu.

Tas, cik katrs šāvējs šauj mērķim priekšā, ir atkarīgs:

  • no ķermeņa uzbūves
  • auguma

  • kustību ātruma

  • noskaņojuma

  • utt.

Vēl piedevām skrošu kūlis ir gana liels, un mērķis saplīsīs neatkarīgi no tā, ar kuru no skrošu kūļa vietām mērķi aizķer. Tādēļ galvenais jautājums, kas būtu jāuzdod, ir – Kā šo mērķi apstrādāt/sašaut? Ir vismaz trīs dažādi veidi, kā mērķi apstrādāt, un katrai trajektorijai ir vismaz trīs vietas, kurā mērķi var sašaut. Koriģējošā informācija, kas var palīdzēt, ir secināt, kur bijis trāpījums šāviena brīdī – pa priekšu, pa aizmuguri, par augstu, par zemu. Lai gan arī šis lielums nav viennozīmīgs, jo, šaujot uz mērķi zaķis, cilvēka acs ne vienmēr var uztvert to, vai tiešām aizšauts mērķim pa aizmuguri, jo kamēr skrotis lido, mērķis jau būs aizripojis uz priekšu, radot iespaidu, ka trāpījums bijis kavēts. Lielākoties gan zaķi garām aizšauj pa priekšu, jo, kā iksvētdienas treniņā skaidroja Namejs Vinovskis, un viņam noteikti var piekrist, ka zaķis, jo tālāk ripo no mērķu palaišanas mašīnītes, jo lēnāks tas kļūst.

Attiecībā uz apsteigumu, kas strādā vienam, nederēs citiem, tādēļ vislabākos rezultātus var gūt, trenējoties un sajūtot, kā katrs ķermenis reaģē uz dažādiem mērķiem.

Paldies par lielisko treniņu Namejam, Ingemāram, Jānim, Krišjānim un kolēģim no Lietuvas!

Linda

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s