8. FITASC Eiropas čempionāts kombinētajā medību šaušanā ir noslēdzies

IMG_3702Nedēļas nogalē Čehijas pilsētā Pisekā norisinājās Eiropas prestižākās sacensības medību šaušanas sportā – 8. Eiropas čempionāts kombinētajā medību šaušanā. Sacensības norisinājās trīs dienas kalnainā apvidū un ļoti karstos laika apstākļos. Pavisam kopā sacensībās piedalījās 180 šaušanas sportisti no 14 Eiropas valstīm. Latviju šajās sacensībās pārstāvēja nacionālā komanda „Purnavu muiža” 6 šaušanas sportistu sastāvā un trīs individuālie sportisti tai skaitā viens juniors.

Sacensības noritēja divās pamatdisciplīnās trīs dienas – šaušanā ar vītņstobra ieroci un šaušanā ar gludstobra ieroci.

Vītņstobra ieroča vingrinājums sastāv no divām divdesmit šāvienu sērijām, kurās jāšauj 5 šāvieni 4 dažādos mērķos 100 metru attālumā pa mērķiem, kuros attēloti Eiropā populāru medījamo dzīvnieku silueti. Šie šāvieni ir jāizpilda 4 dažādās šaušanas pozīcijās 20 minūšu laikā. Pirmais mērķis ir stirna – šaušanas vingrinājums jāizpilda, ieroci un šāvēja roku atbalstot pret vertikālu, fiksētu koka mietu vai brusi. Nākamais mērķis ir lapsas mērķis, kas jāšauj pozīcijā guļus, ieroci balstot uz elkoņiem. Tālāk ir ģemzes mērķis, kur šaušana ir jāizpilda, ieroci atbalstot pret nefiksētu atbalsta koku vai „štoku”. Un visbeidzot mežacūkas mērķis, kur šaušana jāveic bez atbalsta no rokas. Sacensībās, kurās izpilda divas šaušanas sērijas pa Eiropas zvēriem, vienā no sērijām pa mežacūkās mērķi ir jāšauj 50 metru distancē tam pārvietojoties no labās uz kreiso un kreisās uz labo pusi (skrienošs mērķis).

Gludstobra disciplīnā tiek šauti 4 kompaksportinga laukumi – 2 game compak un 2 game trech laukumi, kopā 100 mērķu.

Punktu skaitīšanas sistēma sākotnēji var likties sarežģīta, bet tā nebūt nav – vītņstobra disciplīnā punktiem koeficients ir 1, bet šķīvjiem koeficients ir 4. Tas tādēļ, lai izlīdzinātu šajās disciplīnās iegūstamo punktu skaitu – rezultātā sanāk, ka vītņstobra gan gludstobra disciplīnā, neskatoties un kopējo šāvienu vai mērķu skaitu, maksimālais punktu skaits ir 400.

Par rezultātiem

Sāksim ar komandu kopvērtējumu. Šogad uzvaras laurus plūca Somu kombinētās šaušanas izlase ar vidējo izlases šāvēja rezultātu 754,2 punkti, kas aiz sevis atstāja mājiniekus Čehus ar vidējo izlases šāvēju rezultātu 753,4 punkti. Izsakoties absolūtos lielumos, Čehi piekāpās somiem par nieka 4 punktiem, kas realitātē ir viens sašauts šķīvītis gludstobra disciplīnā. Godpilno trešo vietu ieņēma Slovēnijas komanda, kas uzvarētājiem Somiem piekāpās vien par 30 punktiem. Zīmīgi, ka tieši Slovēnija būs tā valsts, kas nākamgad uzņems jau 9. Eiropas čempionātu kombinētajā medību šaušanā.

IMG_3739

Latvijas izlasei „Purnavu muiža”, kas salīdzinot ar pagājušā gada rezultātiem, punktu skaitu gan ir palielinājusi, taču šogad 12. vietu komandu kopvērtējumā. Jāatzīst, ka neskatoties un Latvijas izlases „Purnavu muiža” individuālo sportisti sniegumu izaugsmi, nākas saskarties, ar problēmām, kas raksturīgas tieši komandas kopējā snieguma sakarā. Šāvēji cik ļoti viens otru var atbalstīt, tik pat viens otram var traucēt, pie kam otrajā gadījumā tas nenotiek apzināti vai atklāti tiešā veidā, bet summējoties dažādiem faktoriem, tāpēc tālākas Latvijas izlases komandas „Purnavu muiža” attīstības pamatā ir jāieliek savādāki komandas darbības principi, kā bija līdz šim.

Taču Latvijas kombinētās šaušanas komandas „Purnavu muiža” ietvaros neiztika bez pozitīviem pārsteigumiem. Divi no komandas dalībniekiem Mārtiņš Turkopulis un Jānis Kvāls gludstobra disciplīnā iešāva maksimālo punktu skaitu 25 no 25, kas automātiski tika atzīmēts ar veiksmīgo šāvēju cepuru šaušanu. Šo ideju ar prieku, kā redzams video atbalstīja arī tranšejas stenda galvenais tiesnesis.

Individuālajā vērtējumā nepārspējams bija Ungārs Andras Varga, kas ar rezultātu 779 punkti no 800 ieņēma pirmo vietu Eiropas čempionātā kombinētajā medību šaušanā, otrajā vietā atstājot pieredzējušo Austrieti Helmut Rosskopf ar rezultātu 776 punkti no 800, bet godpilno trešo vietu individuālajā vērtējumā ieņēma Latvijas šaušanas sportists Einārs Lapiņš ar rezultātu 772 punkti no 800.

IMG_3777

Apbalvošana notika arī dalībnieku sadalījumā pa grupām. Junioru konkurencē 6.vietu izcīnīja Kārlis Lapiņš.

1 punkts līdz goda pjedestālam pietrūka arī Latvijas šaušanas sportistam Jānim Zandbergam vītņstobra vingrinājuma kopvērtējumā, kurš ar rezultātu 199 no 200 punktiem pirmajā dienā un 195 no 200 punktiem trešajā sacensību dienā, ierindojās vītņstobra kopvērtējuma 4. vietā, kopā savācot 394 no 400 iespējamajiem punktiem.

Sacensības beigušās, balvas un tituli sadalīti, un var sākties nākamais sagatavošanās posms. Jau divus gadus esmu Latvijas komandas „Purnavu muiža” vadītājs un man ir bijusi iespēja sekot līdzi komandas gaitām klātienē, redzēt kā veidojas komanda, kā attīstās individuālie šāvēji kā aiziet tie, kam šaušanas sports ir tikai izklaide un kā komandai pievienojas tie, kam ir svarīgi šajā sportā apliecināt sevi un sasniegt rezultātu, neskatoties ne uz kādām grūtībām vai atrunām. Darbs pie Latvijas komandas kombinētajā medību šaušanā attīstības turpināsies ar devīzi – “Lai nonāktu tur, kur nekad nav būts, ir jāiet ceļš, kurš nekad nav iets!” Šī devīze ietver sevī komandas un komandas veidotāju apņemšanos meklēt jaunus ceļus un pieejas komandas snieguma izaugsmē.

DSC_7412

Arī šogad jāsaka paldies viesiem iesaistītajiem cilvēkiem, treneriem, atbalstītājiem, šaušanas entuziastiem par to, ka noorganizēja iespēju Latvijas šaušanas sporta entuziastiem jau otro gadu pēc kārtas pārstāvēt Latviju šajās fantastiskajās sacensībās. Tie nav tikai seši komandas dalībnieki, kuri izturēja atlasi, lai tiktu uzaicināti nest Latvijas vārdu pasaulē, tie ir visi tie cilvēki, kas ieguldīja savus spēkus, sviedrus, naudu un, iespējams, arī veselību, lai Latvijas komanda būtu un tiktu pārstāvēta.

Paldies mednieku veikalam „Purnavu muiža”, personīgi Rolandam Orlovskim, Anitai Bagātai, Arnim Bērziņam, Kristapam Prudānam, Tomam Ervikam un Vilnim Jaunzemam. Paldies, Latvijas kombinētās medību šaušanas komandas „Purnavu muiža” dalībniekiem Mārtiņam Gaņģim, Mārtiņam Turkopulim, Naurim Matvijukam, Jānim Kvālam, Mārim Jēkabsonam un Artim Lambam.

Rezultāti apskatāmi šeit http://results.lmpisek.cz/ 

Uz tikšanos citās sacensībās!

Jānis

Dažas bildes no pasākuma

6 domas par “8. FITASC Eiropas čempionāts kombinētajā medību šaušanā ir noslēdzies

 1. Malači! Nostartēja labi un prieks par visiem, it īpaši par godalgotajiem un savu rekordu uzlabotājiem!
  Viss ir ok, bet tikai nesaprotu vienu – kas ir “nacionālā komanda”? Tas ir kas???? Latvijas valstvienība? Latvijas izlase? kas ir šī “nacionālā komanda”?
  Es uzskatu, ka par tādu to varētu saukt tad, ja tajā būtu uz šo brīdi labākie! Bet nu nebija dēļ dažu labu nevēlēšanās pildīt solījumus! (īsti veči solījumus pilda vai cenšas tos pildīt, manuprāt!) Es pat nerunāju par to, ka šeit ir pamats prasības celšanai tiesā… Bet tā nav mana daļa!

  Patīk

 2. Tieši šo jautājumu”?kas ir nacionālā komanda”? un kāpēc netika ņemti vērā iepriekšējo divu atlases posmu rezultāti centos noskaidrot pie Aivara Gudakovska (Latvijas Sportinga Federācijas priekšsēdētāja).Viņa atbildes bija ļoti pretrunīgas.
  Tāpēc ir nosūtīta mana atklāta vēstule visām atbildīgajām instancēm,lai izskaidro notikušo.
  Vēstule nosūtīta 04.07.2015
  Kad saņemšu atbildes,tās tiks bublicētas,tai skaitā nosūtītas uz FITASC.
  Gribētos izlasīt kādu no Jāņa Zandberga komentāriem,saistībā ar šo nejēdzību,protams objektīvu nevis tendenciozu.

  Patīk

 3. Protams, mēs varam dažādi interpretēt jēdzienu “nacionālā komanda”, tomēr vēlos jums, kungi, atgādināt, ka tas nav vienāds ar “izlase”. Nacionālā komanda nozīmē vienīgi to, ka tās sastāvs ir komplektēts no vienas valsts pārstāvjiem, neko vairāk. Šīs komandas sponsors ir privāta organizācija, kas nepārstāv un tieši nav saistāms ar LSpF, tādēļ spekulācijas par tēmu ir jautras, bet liekas… Cita lieta būtu, ja finansējumu sadalītu federācija. Eināra rezultāts ir absolūti labs un novērtējams, bet tam nav nekāda sakara ar pieminēto komandu.
  Šaujiet garām! Namejs

  Patīk

 4. tad kāpēc bija vajadzīgi divi atlases posmi ar iespēju izcīnīt vietu komandas sešiniekā??????Atkal izskatās pēc tīras atrakstīšanās.

  Patīk

 5. Uldi!
  Es Tev Piekrītu tikai daļēji. Jo…
  Privāts komersants izveidoja nolikumu un solīja 6 labākajiem no savām sacensībām apmaksāt dalību EČ. Viņš to neizdarīja, kas, pa lielām, ir līgumisko attiecību pārkāpuma un pret viņu var celt prasību tiesā.
  Tomēr… Te nav pilnīgi nekāda sakara ne ar Sportinga Federāciju, ne Latvijas valsti, ne Olimpisko komiteju, ne arī ko citu. Nekāda sakara! Pilnīgi. Jo ne tie organizēja, ne arī naudu savu tērēja.
  Tieši tāpēc arī es saku, ka tā nav nacionālā komanda, bet gan PM komanda. Viss. Un visas pretenzijas var celt tikai un vienīgi pret PM, kas pārkāpa norunu. .

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s