X-Sporting komanda atbalsta regulārus šaušanas pārbaudījumus medniekiem

21765837_520511001642472_5725447401346513629_o

Lielas diskusijas ir radījusi ziņa, ka Medību likuma grozījumu projekts paredz obligātus šaušanas pārbaudījumus medniekiem. Liela daļa mednieku atzīst, ka medībās nepieciešamas labas šaušanas prasmes, taču ir arī daļa mednieku, kuri praktiski nekad nedodas uz šautuvi un nav gatavi savas šaušanas prasmes uzlabot, aizbildinoties ar laika trūkumu, liekiem izdevumiem un arī šautuvju nepieejamību.

Ja kas, šeit pieejams šautuvju saraksts! Spied uz saites!

Šeit mūsu argumenti PAR regulāru šaušanas prasmu pārbaudījumu:

  • Tas nepieciešams, lai rastos iespēja medniekam iegūt informāciju un varbūt arī reālu palīdzību ieroča piemērotības jautājumos.
  • Ir svarīgi saprast, vai ierocis patiešām ir labā tehniskā stāvoklī un šauj tur, kur tiek tēmēts
  • Tas liks uzlabot šaušanas prasmes
  • Iepazīt medību rīku, ko izmanto medībās
  • Nepieciešams visu apkārtējo drošībai – medībās ejam kopā ar saviem draugiem un kompanjoniem
  • Mednieku kopienai jāatbrīvojas no t.s. “divpatronu medniekiem”, kuri veikalā iegādājas divas patronas, nekad ieroci nepiešauj, nezina, kurp lido šie divi šāviņi un nezina, kāda ietekme šīm patronām ir uz medījumu
  • Šautuve ir vieta, kur iemācās atbildīgi rīkoties ar ieroci, tur tiek norādīts, ja mednieks nejauši pavērš sava ieroča stobru pret citiem cilvēkiem
  • Šaut ir jāmācās šautuvē, nevis mežā uz dzīvām būtnēm – tas ir pretrunā ar jebkuru medību ētikas normu

Vienlaikus norādām, ka šiem pārbaudījumiem nav jākļūst par apgrūtinājumu, šis process nedrīkst būt birokrātiski sarežģīts, ir jābūt noteiktai maksimālai cenai par pārbaudījumu. 

Daudzi mednieku klubi jau tagad katru gadu ierodas šautuvē, lai kopīgi uzlabotu savas šaušanas prasmes. Kādēļ šo labo praksi nepiedāvāt citiem medniekiem?

Mazliet statistikas. Somijā ir 310 000 mednieku, lielo medījumu šaušanas pārbaudījums ir obligāts katru gadu, bet šajā valstī negadījumu skaits: 2011.gadā – 12, 2012.gadā – 22,  2013.gadā – 12, 2014.gadā – 16, 2015.gadā – 7, bet 2016.gadā četri, no kuriem viens letāls gadījums.

Francijā pārbaudījuma nav, toties mednieku skaits milzīgs – 1,3 miljoni. Kopš pagājušā gada kopā bijuši 143 negadījumi, no kuriem 18 letāli: 3 gadījumi mazo medījumu medībās, bet 15 – medījot lielos medījumus. No šiem gadījumiem 25 % ir nepareiza apiešanās ar ieroci, bet 16 % gadījumu bijusi šaušana uz neskaidru mērķi.

Latvijā pēdējo 15 gadu laikā bijuši ap 80 nelaimes gadījumiem, vidēji pieci negadījumi gadā. Pirms spilgtas krāsas elementu ieviešanas dzinējmedībās mednieka apģērbā gandrīz katru gadu bija pa kādam letālam gadījumam. Uzskatām, ka ir jādara viss iespējamais, lai negadījumu skaitu samazinātu līdz absolūtam minimumam, un zināšanas par šaujamieroču izmantošanu un praktiskas iemaņas ir tas, kas liek pamatus atbildīgai ieroču izmantošanai.

X-Sporting komanda

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s